آموزشی

10راهکار موثر برای افزایش طول عمر باتری و بهبود عملکرد آن

۱۰راهکار موثر برای افزایش طول عمر باتری و بهبود عملکرد آن

امروزه بیشتر افراد حدود بیشتر از یک سوم روز خود را صرف استفاده از تلفن همراه خود می‌کنند و گوشی را برای انجام خیلی از کارهای روزمره، حل برخی مشکلات و برطرف کردن نیازهایشان به کار می‌گیرند اما با مشکل کاهش باتری رو به رو هستند. اتمام سریع شارژ باتری یا خرابی باتری موبایل موجب ایجاد برخی مشکلات جدی و هزینه‌بر برای افراد می‌شود، به همین دلیل به دنبال راه‌کارهایی برای افزایش طول عمر باتری هستند.

در این مقاله برخی راهکارهایی را برای افزایش طول عمر باتری و جلوگیری از خرابی باتری شرح می‌دهیم.

 

نکاتی درباره افزایش طول عمر باتری و جلوگیری از خرابی آن به شرح زیر می‌باشد:

1. غیر فعال کردن ویبره گوشی:

در موبایل‌ها امکانی به نام ویبره وجود دارد که به دلیل چرخش موتور لرزش نامتوازن در داخل گوشی، به وجود می‌آید. امکان ویبره موجب خالی شدن شارژ باتری و کاهش عمر آن می‌شود. برای جلوگیری از آن بهتر است وارد قسمت تنظیمات یا Settings در موبایل خود شوید و گزینه ویبره را غیر فعال کنید. برخی از برنامه‌ها در گوشی از امکان ویبره استفاده می‌کنند، بهتر است برای بهبود عملکرد باتری و افزایش عمر آن گزینه ویبره در این برنامه‌ها را نیز غیر فعال کنید. برای مثال برخی صفحه کلیدها یا کیبوردهای گوشی‌ها از این امکان ویبره استفاده می‌کنند و با هر بار لمس هر کلید لرزه‌ای به وجود می‌آید، این گزینه ویبره و لرزش کیبورد‌ها را نیز غیرفعال کنید تا موجب افزایش طول عمر باتری شوید.

افزایش طول عمر باتری

غیر فعال کردن گزینه ویبره و لرزش گوشی جهت افزایش طول عمر باتری

2. کاهش نور صفحه نمایش:

بعد از پردازنده صفحه نمایش بیشترین مصرف از شارژ باتری‌ها را دارد و باعث کاهش سریع شارژ باتری‌ها می‌شود. برای این کار بهتر است به تنظیمات و قسمت Settings موبایل خود وارد شوید، سپس گزینه صفحه نمایش یا Display را انتخاب کنید و نور صفحه نمایش را کاهش دهید. بالا بودن نور صفحه نمایش موجب افزایش مصرف شارژ باتری‌ها می‌شود که در نهایت منجر به خرابی باتری موبایل نیز می‌شود.

 

3. کاهش مدت زمان فعال بودن گوشی:

افزایش طول عمر باتری با کاهش مدت زمان فعال بودن گوشی یکی دیگر از روش‌های موثر می‌باشد. گزینه Sleep را انتخاب کنید و مدت زمان آن را نیز کاهش دهید. گزینه Sleep مدت زمانی است که صفحه نمایش گوشی بعد از اینکه شما گوشی را کنار گذاشتید، روشن می‌ماند. منظور این است که با کاهش مدت زمان فعال و روشن ماندن صفحه نمایش گوشی، موجب مصرف کمتر شارژ باتری و بهبود عملکرد باتری شوید.

 

4. انتخاب پس زمینه و تم تیره:

تا جایی که امکان دارد بهتر است که تصویر تیره برای پس زمینه گوشی انتخاب کنید تا نور کمتر و در نهایت شارژ باتری کمتری مصرف کند. با تیره کردن تم گوشی به کاهش مصرف باتری کمک خواهید کرد. حتی اگر ممکن است گوشی را در حالت Night Mode قرار دهید تا جایی که امکان دارد مصرف باتری کاهش یابد و عمر و عملکرد باتری شما بهبود یابد.

افزایش طول عمر باتری

انتخاب پس زمینه تیره برای افزایش طول عمر باتری و جلوگیری از اتمام سریع شارژ آن

5. غیرفعال کردن انیمیشن‌ها:

انیمیشن‌ها یا تصاویر متحرک و یا به عبارت دیگر گیف‌ها موجب کاهش سریع باتری می‌شوند. برای جلوگیری از کاهش سریع باتری بهتر است این گزینه‌ها را غیرفعال کنید تا هم از کاهش سریع باتری جلوگیری کنید و هم موجب افزایش طول عمر باتری شوید.

 

6. غیرفعال کردن اپلیکیشن‌ها:

برخی از اپلیکیشن‌ها هستند که به صورت خودکار و در پشت صحنه داده‌های خود را به روز رسانی می‌کنند که انجام عملیات و فرایند به‌روزرسانی داده‌های اپلیکیشن‌ها موجب کاهش شارژ باتری می‌شود. یا اگر اپلیکیشن‌های فعالی داشته باشید و فراموش کرده باشید که آنها را غیرفعال کنید موجب مصرف باتری می‌شوند تا در نهایت باتری شما خالی می‌شود. بهتر است تمامی اپلیکیشن‌های فعال را غیرفعال کنید و یا به‌عبارت دیگر فهرست اپ‌های اخیرا استفاده شده را پاک کنید. از قسمت تنظیمات به‌روزرسانی داده‌های آنها را غیرفعال کنید تا در پشت‌صحنه و به‌صورت خودکار فرایند به‌روزرسانی اپلیکیشن‌ها موجب کاهش باتری نشود.

 

7. غیرفعال کردن گزینه‌های وایرلس:

فعال و روشن بودن گزینه هایی مانند WIFI یا Bluetooth در کاهش سریع باتری نقش دارند. بهتر است این گزینه‌ها را زمانی که نیاز به آنها ندارید و از آنها استفاده نمی‌کند غیرفعال کنید تا عمر باتری افزایش یابد. باتری گوشی‌های اندروید با خوابیدن و بیدار شدن‌های لحظه‌ای موجب بهبود عملکرد باتری می‌شود، اما فعال بودن گزینه GPS از این امر جلوگیری می‌کند. اگر سفر های طولانی می‌روید و GPS گوشی شما فعال است، موجب می‌شود تا آنتن گوشی شما به دکل‌های مخابراتی موجود در راه متصل شود که این امر باتری گوشی را زودتر خالی می‌کند. بهتر است توجه داشته باشید تا در سفرهای طولانی زمانی که نیاز به اتصال به اپراتورها ندارید گوشی را در حالت هواپیما قرار دهید تا منجر به افزایش طول عمر باتری شود.

افزایش طول عمر باتری

غیر فعال کردن گزینه های وایرلس مانند وای فای و بلوثوت جهت افزایش طول عمر باتری

8. غیرفعال کردن ابزار Google Assistant:

این ابزار بسیار پرکاربرد می‌باشد در مواقع بسیاری می‌تواند به کار گرفته شود. اما این ابزار به شدت به صدا حساس می‌باشد و با شنیدن یا حس کردن صدایی فعال می‌شود تا کار خودش را انجام دهد، فعال شدن لحظه به لحظه این ابزار موجب مصرف باتری می‌شود تا در نهایت به باتری شما اسیب می‌زند و آن را خراب می‌کند. اگر از این ابزار زیاد استفاده نمی‌کنید بهتر است آن را غیر فعال کنید تا از مصرف بیهوده باتری‌تان جلوگیری کنید.

 

9. غیرفعال کردن نوتیفیکشن اپ‌ها:

ممکن است شما در حال انجام کاری باشید و ناگهان از یک اپلیکیشن نوتیفیکشینی ظاهر شود، علاوه بر اینکه این اعلان‌ها و نوتیفیکیشن‌ها آزار دهنده می‌باشند قدرت و نیروی زیادی از پردازنده نیز می‌گیرند. به‌همین دلیل بهتر است که اعلان اپلیکیشن‌ها را غیرفعال کنید تا هم موجب آزارتان نشود و هم قدرت زیادی از پردازنده نگیرد، زیرا پردازنده بیشترین مصرف از باتری را دارد.

 

10. مدیریت برنامه‌ها:

برای آگاهی از میزان مصرفی باتری هر برنامه، در قسمت Setting وارد بخش Battery و در این قسمت میزان باتری مصرفی هر برنامه را بررسی کنید. هر کدام از برنامه‌هایی که مورد استفاده قرار نمی‌گیرند یا شارژ باتری بیشتری مصرف می‌کنند را غیرفعال کنید تا شارژ باتری‌تان بیهوده مصرف نشود.

 

نکات ذکر شده در این مقاله نکات مهمی درباره افزایش طول عمر باتری موبایل‌ها بوده‌اند، برای بهبود عملکرد یا افزایش طول عمر باتری به نکات ذکر شده در این مقاله توجه داشته باشد. برای دیدن، اطلاع از لیست قیمت‌ها یا خرید انواع مختلف باتری‌های موبایل و تبلت به قسمت فروشگاهی این سایت مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *